شیر هانت برج خنک کننده

معمولا شیرهای بلوکه چند راهه ها با توجه به کاربرد خاص و یا عملکردهای مورد انتظار مطابق با سفارش مشتری طراحی می شوند طراحی بر اساس نظر مشتری مزایای زیادی را در تجهیزات متحرک و صنعتی در بر دارد.مزایای بلوکه های کاتریج :

۱- مزیت اقتصادی-در بسیاری از سیستم ها هزینه یک بلوکه ئ سفارشی برابر و یا کمتر از سیستمی است که اجزا آن به طور جداگانه و از طریق لوله کشی به یکدیگر متصل گردیده اند

۲- جلوگیری از نشتی – از انجاییکه در یک بلوکه بسیاری از اتصالات حذف شده اند امکان نشت در اینگونه سیستم ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد

۳- سهولت کاربرد – از آنجاییکه عملکرد شیرهای مستقر در بلوکه ها از قبل توسط سازنده کنترل و ازمایش می گردد این بلوکه ها به اسانی روی ماشین قابل نصب بوده و پس از نصب فورا آماده کار می باشد.

۴-سهولت سرویس و نگهداری – ماشین ها نه تنها بایستی قابل اعتماد باشند بلکه بایستی سرویس و نگهداری آنها نیز آسان باشد بر خورداری از این دو مشخصه به همراه سهولت رفع اشکال و سرویس کاربرد بلوکه های کاتریج را گسترش داده است

۵- زمان عملکرد سریع

۶- عملکرد آرام و دقیق

۷- نیاز به توان الکتریکی پایین

۸- کاهش حساسیت به آلودگی

۹- انعطاف پذیری بالا

۱۰- افت حرارتی پایین به دلیل افزایش ابعادی مجاری عبور سیال

شیر باز طراحی شده هانت مورد استفاده در برج های خنک کننده فولاد از نوع شیر های کاتریجی و قفل کن دار است . این شیر در دو نوع تحریک اهرمی (دستی) و برقی در سایز ۳ و ۴ اینچ ساخته شد و اکنون در خط کاری شرکت فولاد مبارکه در حال کار می باشد.

  

کد گذاری   =============================================================================

عملکرد شیر هانت برج خنک کننده  ===========================================================

 

در شیر هانت برج خنک کننده ، شیر کاتریج اصلی توسط مدار خط فرمان بسته نگه داشته می شود با تحریک شیر پایلوت مسیر روغن به بالای شیر قطع شده و خروجی شیر توسط فشار جریان باز می گردد( مسیر A به B باز می شود). در هنگام قطع تحریک یا باز کردن شیر پایلوت ، مسیر روغن به سمت بالای شیر رفته و فشار در آن ناحیه افزایش پیدا می کند که سبب حرکت سوپاپ شده و مسیر روغن را (A به B) می بندد.

نماد عناصر هیدرولیک   ====================================================================

 

احتیاج روز افزون صنایع به تکنیک مهندسی کنترل و پیدایش و توسعه وسایل و ابزای که مورد کاربرد این چنین سیستم های کنترلی قرار می گیرد ایجاب می کند آن وسایل و قطعات از نقطه نظر نحوه کار و وظیفه شان در سیستم دارای علائم واحد و یا استاندارد شده ای باشند که هم طراحان بتوانند سریعتر و راحت تر طرح خود را پیاده کنند و هم پرسنل مرتبط با چنین سیستم هایی بتوانند طرح مذبور را سریع تر و راحت تر بخوانند و با دستگاه کار کنند.

 

نمودار   ===============================================================================