شیر بلوکه بالابر مجموعه ای از تعدای شیرهای اسپولی یا سوپاپی است که در یک بلوکه مستقر اند. در این حالت بلوکه نقش پوسته را داشته و مجاری عبور بسیار به یکدیگر نزدیک می باشند این امر موجب کوتاهتر شدن مجاری و بهبود بخشیدن به سرعت پاسخ زمانی می گردد. معمولا بلوکه ها از چدن ریختگی دانه ریز و به صورت چهارگوش تهیه شده و مجاری شیرها حتی الامکان به صورت موازی درنظر گرفته می شود.در محل استقرار اسپول ها از بوش های سخت قابل تعویض با استقرار پرسی استفاده می شود. بلوکه های کاتریج ، یک چند راهه با حداقل یک شیر کاتریج بلوکه کاتریج نامیده می شود معمولا چند راهه ها با توجه به کاربرد خاص و یا عملکردهای مورد انتظار مطابق با سفارش مشتری طراحی می شوند طراحی بر اساس نظر مشتری مزایای زیادی را در تجهیزات متحرک و صنعتی در بر دارد.

مزایای بلوکه های کاتریج :

۱- وزن سبک و ساختمان فشرده- امکان ترکیب کردن چندین عملکرد در داخل یک چند راهه می تواند صرفه جویی ارزشمندی را در وزن و فضای اشغالی به همراه داشته باشد اینگونه شیرها معمولا ۱۰تا ۲۰ درصد حجم سیستم های معمولی را اشغال می کنند.

۲- مزیت اقتصادی در بسیاری از سیستم ها هزینه یک بلوکه سفارشی برابر و یا کمتر از سیستمی است که اجزا آن به طور جداگانه و از طریق لوله کشی به یکدیگر متصل گردیده اند

۳- جلوگیری از نشتی : از انجاییکه در یک بلوکه بسیاری از اتصالات حذف شده اند امکان نشت در اینگونه سیستم ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد

۴-بازده بالا : حذف خطوط و اتصالات در بلوکه ها موجب افزایش بازده وکاهش وزن و فضای اشغالی و افت فشار در طول خطوط و لوله کشی ها می گردد در نتیجه استفاده از بلوکه های کاتریج موجب افزایش بازده انرژی می شود در بسیاری از موارد به منظور دستیابی به بهترین شرایط عملکرد اجزا می توان بلوکه را مستقیما بر روی عملگر و یا پمپ نصب نمود

۵- سهولت کاربرد : از آنجاییکه عملکرد شیرهای مستقر در بلوکه ها از قبل توسط سازنده کنترل و ازمایش می گردد این بلوکه ها به اسانی قابل نصب بوده و پس از نصب فورا آماده کار می باشد.

۶-سهولت سرویس و نگهداری : ماشین ها نه تنها بایستی قابل اعتماد باشند بلکه بایستی سرویس و نگهداری آنها نیز آسان باشد برخورداری از این دو مشخصه به همراه سهولت رفع اشکال و سرویس کاربرد بلوکه های کاتریج را گسترش داده است کاتریج ها معمولا می توانند به راحتی از محل نصب خارج و یا به طور سریع جا زده شوند.

۷- ظاهر بهتر و تمیزتر : حذف لوله کشی و اتصالات در بلوکه ها موجب می گردد که ماشین از نظر ظاهری خوب به نظر برسد

۸- زمان عملکرد سریع : زمان عملکرد شیر ۲۰ درصد کمتر از شیرهای معمولی است که دلیل آن قطعات کوچک و طول کورس کوتاه می باشد.

۹- عملکرد آرام و دقیق

۱۰- نیاز به توان الکتریکی پایین

۱۱- کاهش حساسیت به آلودگی

۱۲- انعطاف پذیری بالا

۱۳- قابلیت انجام عملیات ترکیبی

۱۴- افت حرارتی پایین به دلیل افزایش ابعادی مجاری عبور سیال

 

 

 

 

کد گذاری   ============================================================================

عملکرد   ==============================================================================

با شروع به کار پمپ ، ابتدا روغن وارد شیر بلوکه بالابر و شیر یکطرفه می شود سپس وارد عملگر شده و پیستون را به جلو می راند یک شیر فشارشکن به صورت موازی با عملگر قرار گرفته تا فشار سیستم را کنترل کند و با بالا رفتن فشار در سیستم روغن از طریق این مجرا به تانک میریزد بعد از باز شده شیر کنترل جهت روغن داخل عملگر از شیر کنترل جریان و کنترل جهت عبور کرده و به تانک میرود در نتیجه پیستون پایین می اید.

نماد عناصر هیدرولیک   ===================================================================

 

 

 

احتیاج روز افزون صنایع به تکنیک مهندسی کنترل و پیدایش و توسعه وسایل و ابزای که مورد کاربرد این چنین سیستم های کنترلی قرار می گیرد ایجاب می کند آن وسایل و قطعات از نقطه نظر نحوه کار و وظیفه شان در سیستم دارای علائم واحد و یا استاندارد شده ای باشند که هم طراحان بتوانند سریعتر و راحت تر طرح خود را پیاده کنند و هم پرسنل مرتبط با چنین سیستم هایی بتوانند طرح مذبور را سریع تر و راحت تر بخوانند و با دستگاه کار کنند.

قسمت های اصلی   ======================================================================

 

 

  1. بلوک
  2. اسلیو
  3. اسپول
  4. بوبین
  5. اجزائ دیگر
  6. popet valve - شیر کنترل فشار
  7. شیر کنترل جریان

شیر بلوکه بالابر
دمای مخزن :-20 تا 80 درجه سانتیگراد
شرایط دمایی محیط کارکرد :-20 تا 70  درجه سانتیگراد
فشار پورت های  A,B,P 315  bar تا 
فشار پورت T< 200 bar
دمای روغن :20- تا 80  بهترین دمای کاری 40 تا 50 درجه سانتیگراد
ویسکوزیته:20 تا 380mm2/s   بهترین ویسکوزیته 30 تا45
میزان جریان معمولی در 70 bar15    L/min
ولتاژ ورودی12 / 24 / 220 V   +/-   3%

نمودار   ===============================================================================

کلمات کلیدی : شیر بلوکه بالابر - شیر برقی - شیر سلونوئیدی - شیر کنترل جهت رمپ دار - شیر هیدرولیک رمپ دار - حرکت آرام عملگر - کنترل فشار یا جریان - شیر سفارشی - شیر خاص - طراحی شیر هیدرولیک - ساخت شیر هیدرولیک - شیرهای بلوکه - شیر بلوکه بالابر - شیرهای ترکیبی  - شیر هیدرولیک رمپ دار و ترکیبی - شیرهای ترکیبی - شیر های کاتریجی - بالابر رمپ دار - بالابر ساده - شیر بالابر - بالابر هیدرولیک - بلوک بالابر