هنگامی که سخن از مهندسی معکوس به میان می آید، منظور حل یک مسئله به صورت بازگشتی است. در این گونه مسائل، جواب انتهایی مسئله پیش روی ماست و هدف، یافتن چگونگی رسیدن به این جواب و تکرارپذیری آن است. برای مثال  مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی به این معناست که ما یک برد الکترونیکی ساخته شده در اختیار داریم و می خواهیم یک برد دیگر درست مانند آن را تولید کنیم. هیچ گونه دسترسی به طراح و یا طرح اصلی نیز وجود ندارد. هنر مهندسی معکوس ساخت همان برد و در برخی موارد به دست آوردن دانش فنی طراحی است. مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی (PCB) یک راهکار پیشنهادی است که بسته به موارد مختلف و نیز شرایط موجود ارائه می شود. این راهکار نه تنها منطقی بلکه گاهی تنها راه حل مسئله است. طراحی یک برد الکترونیکی به جای مهندسی معکوس آن نیز یک راهکار است که با توجه به هزینه بالای طراحی و ملاحظات و دانش فنی مورد نیاز، گاهی برای یک صنعت مقرون به صرفه نیست.

برخی موارد که مهندسی معکوس برای آن ها پیشنهاد می شود عبارتند از:

  1. قدیمی بودن بردها و عدم تولید آنها توسط سازنده (Discontinued).

در  مواردی دستگاهی که دارای بردهای الکترونیکی است پس از گذشت سالها از تولید نیاز به تعمیر اساسی پیدا می کند که با توجه به تغییرات تکنولوژی و نیز عدم تولید قطعات توسط سازنده، نیاز است تا قسمتی از برد الکترونیکی بازطراحی یا به صورت کامل مهندسی معکوس شود تا از صرف هزینه برای خرید سیستم جدید جلوگیری گردد.

  1. عدم دسترسی به طرح یا طراح به دلایل فراوان ازجمله تحریم.

گاهی یک برد قدیمی نیست؛ اما دانش فنی طراحی و ساخت آن به دلایلی در کشور وجود ندارد. از طرفی طراح و سازنده خارجی نیز به دلایلی چون تحریم بین المللی از ارائه خدمات سرباز می زند. در این گونه موارد، مهندسی معکوس بردها کمک شایانی به صاحبان صنایع می کند تا با یک بار صرف هزینه مناسب، نیاز خود را رفع نمایند.

  1. هزینه بالا و ملاحظات بسیار در طراحی و مقرون به صرفه نبودن برای بسیاری از صنایع.

همان گونه که در بالا اشاره شد، طراحی برد الکترونیکی در مواردی یک راهکار مناسب است. با این حال، با توجه به ماهیت زمان بر بودن فرآیند طراحی، هزینه های بالا و نیاز به دانش فنی کافی، می تواند باعث شود تا راهکاری جایگزین پذیرفته شود. مهندسی معکوس یک برد الکترونیکی در بسیاری از موارد این راهکار جایگزین خواهد بود

فرآیند مهندسی معکوس یک برد الکترونیکی با چالش های زیادی همراه است. گاهی فقط یک غفلت کوچک از یک قطعه به ظاهر ساده و یا یک مسیر (Track) بر روی برد باعث عدم کارایی برد می شود. از دیگر چالش های مهندسی معکوس بردهای می توان موارد زیر را نام برد:

  1. نیاز نظم و دقت فراوان برای ارائه محصولی بی نقص.
  2. عدم وجود برخی قطعات در بازار داخلی و نیاز به تأمین قطعات الکترونیک از خارج کشور.
  3. عدم تولید برخی قطعات قدیمی توسط سازندگان و نیاز به یافتن مشابه آن ها.
  4. وجود IC (آی سی) های برنامه ریزی شده و دارای قفل بر روی برد که بدونرمزگشایی IC (آی سی) آن عملاً مهندسی معکوس برد امکان پذیر نخواهد بود.

شرکت سامان صنعت پویا در زمینه تعمیر و ساخت کلیه تجهیزات برقی مربوط به شیر های هیدرولیک و پنوماتیک از سالیان دور فعالیت نموده و مفتخر است اعلام دارد که به پشتوانه دو دهه فعالیت علمی و تجربی، دانش فنی تعمیر، ساخت و مهندسی معکوس انواع بردهای آنالوگ و دیجیتال؛ همچنین انواع کارت درایور شیرهای پرپورشنال و سرو مربوط به شیر های REXROTH , MOOG , PARKER , VICKERS , … را بدست آورده است.