شیر پروپرشنال چهار راهه اسپولی در سایز های مختلف و به صورت یک ، دو  و سه طبقه به صورت با فیدبک و بدون فیدبک موجود می باشد. که در شیر های بزرگ وجود یک طبقه برای راه انداز شیر اصلی الزامی می باشد این شیرها دارای درایو مستقیم (با نیروی خطی موتور ناشی از عمکرد دینامیکی بالای آن) مستقل از فشار سیستم می باشد. کاربرد این شیر برای کنترل حلقه بسته موقعیت، سرعت و فشار مناسب می باشد. با سیگنال اعمالی صفر یا در صورت عدم اعمال توان، اسپول به موقعیت مرکزی بر می گردد. در این موقعیت شیر دارای حداقل نشتی (بر اساس فشار کاری) می باشد.

یک شیر کنترل جریان پروپرشنال (تناسبی) با کنترل الکترونیکی مقدار جریان سیال هیدرولیک خروجی را متناسب با مقدار سیگنال ورودی به طور پیوسته تنظیم می کند. از چنین شیری می توان جهت کنترل دقیق سرعت یا شتابگیری و کاهش شتاب حرکت یک سیلندر یا موتور استفاده نمود. کنترل مذکور می تواند به صورت بسیار دقیق و تحت فرمان یک سیستم الکتریکی از راه دور و یا میکروکامپیوتر و یا PLC عمل نماید.اجزائ اصلی شیرکنترل جریان و فشار پروپرشنال  (تناسبی): ۱- سولونوئید تناسبی جهت اعمال فرمان ۲- بخش کنترلی جریان که اسپول شیر در آن قسمت قرار دارد. ۳-یک انتقال دهنده دیفرانسیل خطی متغیر ( LVDT ) در نوع دارای سیستم فیدبک

 

شیر پروپرشنال با عملکرد مستقیم بدون فیدبک به دو صورت همراه با برد داخلی و یا همراه با برد خارجی در دسترس می باشد. این شیر به صورت یک مرحله ای عمل می کنند. بدین معنی که با دریافت سیگنال بوبین عمل کرده و اسپول را جا به جا می کند، این نوع عملکرد به دلیل محدودیت در بوبین ها (سلونوئیدها) فقط در سایزهای کوچک امکان پذیر است. شیر پروپرشنال با عملکرد مستقیم بدون فیدبک بعنوان پایلوت در سایر شیرهای هیدرولیکی استفاده میشود.

 

شیر هیدرولیک پروپرشنال با عملکرد مستقیم و با فیدبک به دو صورت همراه با برد داخلی و یا همراه با برد خارجی در دسترس می باشد. این شیر به صورت یک مرحله ای عمل می کنند. بدین معنی که با دریافت سیگنال بوبین (سلونوئید) عمل کرده و اسپول را جا بجا می کند این نوع عملکرد به دلیل محدودیت در سلونوئیدها فقط در سایزهای کوچک امکان پذیر است. وجود فیدبک باعث دقت و بهبود عملکرد شیر می شود به این ترتیب شیر با دریافت سیگنال خطا ورودی خورد را اصلاح می کند.

 

شیرهای پروپرشنال (تناسبی) نوعی شیر هیدرولیک است که به یک مدار کنترلی الکترونیک مجهز شده است و قابلیت کنترلی دقیق دبی یا فشار روغن هیدرولیک را دارا می باشد. از مزایای شیر های پروپرشنال می توان به هزینه کمتر تعمیر و نگهداری و طراحی ساده تر و ارزانتر بودن شیر نسبت به شیرهای سرو اشاره کرد.

 

از نظر عملکرد شیر هیدرولیک پروپرشنال پایلوتی با فیدبک به دو حالت دو مرحله ای و چند مرحله ای تقسیم می شود . نوع چند مرحله ای در شیر های بزرگ با دبی زیاد مورد استفاده است. در این شیر ها از یک شیر پروپرشنال کوچک برای کنترل شیر اصلی استفاده می شود. اگر شیر پروپرشنال با فیدبک باشد بدین معنی است که یک سنسور سیگنال خطا را محاسبه و برای اصلاح موقعیت اسپول در شیر ارسال می کند.شرکت سامان صنعت پویا با بهره گیری از دانش روز دنیا و الگو برداری از تولید کنندگان معتبر جهانی اقدام به بازطراحی و تولید شیرهای پروپرشنال پایلوتی با فیدبک نموده است.

 

شیر پروپرشنال کاتریجی بدون فیدبک مشابه یک پاپت ولو است که برای تحریک شیر از سولونوئید پروپرشنال (تناسبی) در آن استفاده شده است. در این شیر با توجه به نوع برد الکتریکی می توان با تغییر ولتاژ یا جریان میزان باز شدگی شیر را کنترل نمود.شرکت سامان صنعت پویا آمادگی دارد انواع شیرهای پروپورشنال را متناسب با نیاز شما تولید نماید.

 

کارتریج ولو پروپرشنال شامل دو قسمت پایلوت و شیر اصلی می باشد که راه انداز شیر وکنترل آن توسط پایلوت صورت گرفته و پایلوت به شیر اصلی فرمان می دهد ، مقدار فیدبک شیر توسط PLC دریافت شده و به پایلوت اعمال می گردد که این عمل باعث کنترل مشخص شده جریان و یا فشار سیال می گردد .این مدل شیر در رنج ها و سایز ها ی گوناگون ساخته می شود که دبی آنها بین ۰ تا ۶۰۰ لیتر در دقیقه و ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر در دقیقه می باشد حداکثر فشار کاری ۳۵۰ بار است.

کلمات کلیدی : پروپرشنال - شیر پروپرشنال - پرپورشنال - پورپورشنال - تناسبی - کنترل حلقه بسته  - فیدبک - سولونوئید تناسبی - کنترل فشار پروپرشنال - کنترل جریان تناسبی - شیر هیدرولیک