پنوماتیک یا نیوماتیک (به فرانسوی: pneumatique، به انگلیسی: pneumatics؛ برگرفته از واژهٔ یونانیِ πνεῦμα به‌معنی نفس یا هوا) نوعی فناوری است که به مطالعه و به‌کارگیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می‌پردازد. از فناوری گازهای فشرده به‌ طور گسترده‌ای در صنعت استفاده می‌شود و کارخانه‌ها از هوای فشرده برای کنترل دستگاه‌های ابزار دقیق استفاده می‌کنند.

اکثر سیستم‌های پنوماتیکیِ به‌ کار رفته در صنعت معمولاً با هوای فشرده یا گازهای بی‌اثر فشرده راه‌اندازی می‌شوند؛ مانند کمپرسورهای سیلندری که با موتور الکتریکی راه‌اندازی می‌شوند، موتورهای هوایی، و دیگر تجهیزات. هنگامی که نیاز به سیستم‌های ارزان‌ قیمت، انعطاف بیشتر یا جایگزین ایمن‌تر برای موتورهای الکتریکی و عملگرها باشد، یک سیستم پنوماتیکی که از طریق سولونید ولوهای خودکار یا دستی کنترل می‌شود، انتخاب می‌شود.

همچنین در دندان‌پزشکی، ساخت‌وساز، معدن، و بخش‌های دیگر از نیوماتیک استفاده می‌شود.

نیوماتیک فرصتی را برای ارتقای سطح توانایی صنعتی فراهم کرده و با استفاده از پنوماتیک تجهیزاتی ساخته شده که تغییرات شگرفی را در هر زمینه ایجاد کرده است.

 

 

 

شرکت سامان صنعت پویا در شاخه پنوماتیک علاوه بر تولید شیر و سیلندرهای پنوماتیکی توانایی ساخت انواع یونیت های (پاورپک) پنوماتیک را نیز دارا می باشد. از مزایایی یونیت های ساخته شده در شرکت سامان صنعت پویا میتوان به اشغال فضای کمتر یونیت ، مسیر انتقال کوتاهتر جریان و همچنین جلوگیری از نشتی هوا به کمک لوله کشی مناسب اشاره نمود.

 

 

با توجه به نیاز صنعت و عدم دسترسی محصول مورد نظر یا مشکلات دیگر چون تحریم ها ، ما توانسته ایم انواع شیرهای خاص پنوماتیک در انواع کنترل جهت، کنترل دبی، کنترل فشار، پروپورشنال و سرو در شرکت سامان صنعت پویا طراحی و تولید کنیم جهت سفارش محصول مورد نظر خود با واحد بازرگانی در تماس باشید.

 

 

جک های پنوماتیک یکی از پر کاربرد ترین اجزای پنوماتیک در صنعت می باشد. تنوع در نیرو و فشار، طول کاری و مونتاژ باعث شده بیشتر جک های تولیدی سفارشی باشد. ساخت انواع جک های پنوماتیک در سایزها و ابعاد سفارشی متناسب با نیاز مشتری توسط شرکت سامان صنعت پویا انجام می پذیرد.